تعمیر مبل ماه تابان مهتاب

ترفند‌هایی طلایی برای تمیز کردن مبلمان منزل

بسیاری از افراد نظافت مبل و خصوصا تمیز کردن و شستشوی مبل پارچه‌ای را یکی از مشکل‌ترین بخش‌های نظافت منزل می‌دانند. البته واقعا هم تمیز کردن و شستشوی مبل پارچه‌ای کار ساده‌ای نیست! اگر این کار را به طور صحیح انجام ندهید، علاوه بر کثیف‌تر کردن آن، ممکن است به پارچه‌ی مبل آسیب برسانید. با این حال، دستورالعمل‌هایی برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند بدون نگرانی و با خیال راحت به نظافت مبل‌ها بپردازید.

 

پاک کردن انواع لکه‌ها از روی مبل:

لکه‌های روی مبل همیشه باعث بد شکل شدن مبلمان خانه می‌شود؛ پس بهتر است آن‌ها را هرچه زودتر پاک کنید.

پس یادتان بماند اگر نوشابه روی مبل ریخت آن را خیلی زود تمیز کنید، برای این کار کمی نمک روی لک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثری از لکه بر جا نماند.

* اگر جنس رویه مبل شما از پارچه کرکدار است با کمی شیر آن را خیس و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید.

 

 لکه جوهر روی مبل را هم می‌توان از بین برد:

 

برای از بین بردن لکه جوهر از روی مبل ابتدا آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. راه دیگری هم وجود دارد، ابتدا محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودردستی رویه مبل را شست و شو دهید. مواظب باشید برای پاک کردن لکه جوهر از روی مبل یا پارچه هرگز دستمال را نکشید، زیرا به اطراف آن پخش می‌شود.

 

مراحل تمیز کردن مبلمان در منزل:

 

ابتدا روی قسمت‌های چوبی مبل‌ها دستمال بکشید که اگر گرد و غباری روی آن‌ها نشسته است از روی آن‌ها پاک شود. سپس سری مخصوص جارو زدن مبلمان را به جاروبرقی وصل کنید و آن روی مبل و درز‌های آن را جارو برقی بکشید.

اگر کوسن یا تکیه گاه و نشیمن مبلمان تان جدا می‌شود پارچه‌های آن را در بیاورید و داخل ماشین لباسشویی با آب سرد بشویید و بعد از خشک شدن وصل کنید. اگر جدا نمی‌شوند از شامپو فرش استفاده کنید.

بعد از آن شامپو فرش را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و با اسفنجی نرم کف آن را روی پارچه مبلمان بکشید، با مکنده بخارشو فورا روی کف‌ها بگیرید تا خشک شود اگر بخارشو نداشتید با حوله‌ای تمیز، حوله‌ای که از رنگ ندادن آن مطمئن هستید روی کف‌ها بکشید و کف‌ها را پاک کنید.

از تمیز شدن مبلمانتان اطمینان حاصل کنید اگر تمیز نشده بود دوباره این کار را تکرار کنید، مبل‌ها را پشت پنجره در آفتاب قرار بدهید تا زودتر خشک شوند. مبل‌هایی که شامپو فرش کشیده اید هرگز در هوای آزاد قرار ندهید، زیرا سریع گرد و غبار و کثیفی را به خود جذب می‌کنند.

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با شوین ده‌های مایع همراه با بخارشو

اگر روی مبلمان لکه‌های چربی یا روغن هست، قبل از استفاده از شوینده و بخارشو ابتدا باید آن‌ها را از بین ببرید. چون معمولا این لکه‌ها به سادگی تمیز نمی‌شوند و کار را سخت‌تر می‌کنند.

برای تمیز کردن این لکه‌ها از پاک کننده‌ی مخصوص استفاده کنید. البته شاید پیدا کردن این پاک کننده کمی سخت باشد، اما در برخی از فروشگاه‌های حضوری یا فروشگاه‌های آنلاین می‌توان آن را پیدا کرد. پس از زدودن لکه‌های چربی و روغن، می‌توانید از شامپو یا شوینده استفاده کنید.

 

 

 توزیع شوینده روی سطح مبل:

 

سر بخارشو را روی سطح مبل قرار بدهید، دکمه‌ی آن را فشار بدهید و نگه دارید تا مخلوط را روی مبل پخش کند. همچنان که دکمه را نگه داشته اید، سر بخارشو را در سرتاسر مبل حرکت بدهید. این کار را به آرامی انجام بدهید تا مخلوط آب و شوینده به طور یکنواخت روی سطح مبل توزیع شود.

 

 جمع کردن شوینده‌ی اضافی:

 

دکمه را رها کنید و به‌آرامی بخارشو را روی مبل حرکت بدهید تا شوینده‌ی اضافی از سطح مبل جمع شود. در صورت لزوم، باز هم این کار را تکرار کنید. پس از اتمام کار، تمام شوینده‌ی اضافی باید از سطح مبل تمیز شده باشد. اگر کمی از شوینده روی پارچه‌ی مبل باقی بماند، ممکن است سبب تغییر رنگ دائمی آن شود و به ظاهر مبل آسیب برساند.

 

 

 

 

مبل مهتاب
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت